Wszelka rządowa służba lub jednostka odpowiedzialna za wypełnianie zobowiązań wynikających z Konstytucji oraz Konwencji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego oraz Regulaminów Administracyjnych (rząd lub urząd państwowy).
Urządzenie elektryczne, które przetwarza prądy elektryczne w fale elektromagnetyczne i odwrotnie.
Czasem stosowany jest angielski termin "aerial".
Antena promieniująca równomiernie we wszystkich kierunkach w jednej płaszczyźnie (o dookólnej charakterystyce promieniowania) z mocą malejącą wraz ze wzrostem kąta powyżej i poniżej tej płaszczyzny i dążącą do zera w osiach anteny.
Hipotetyczna antena promieniująca energię równomiernie we wszystkich kierunkach (w pełnym kącie bryłowym).
Zysk energetyczny tej anteny jest równy 0 dBi.
Antena promieniująca (lub odbierająca) większą moc w jednym lub więcej kierunkach (pozwalających na zwiększenie zysku podczas odbioru i nadawania i redukująca zakłócenia pochodzące od niepożądanych źródeł).
W antenie kierunkowej, część płaskiej powierzchni położonej blisko anteny prostopadle do kierunku maksymalnego promieniowania, przez którą przechodzi maksymalna część energii (nadawanej lub odbieranej).
Atmosferyczny model zmian ciśnienia, temperatury, gęstości i lepkości atmosfery Ziemi w szerokim zakresie wysokości. Został ustanowiony w celu zapewnienia wspólnego punktu odniesienia dla temperatury i ciśnienia i składa się z tabeli wartości określonych na różnych wysokościach, a także niektórych wzorów, dzięki którym te wartości zostały uzyskane.
Parametry atmosfery wzorcowej są obliczane przy założeniu, że atmosfera jest układem statycznym, powietrze jest gazem suchym, a jego skład chemiczny nie zależy od wysokości. Ponadto przyjmuje się stałe wartości graniczne dla wysokości równej poziomowi morza.
1) Kierunek na punkt na niebie od punktu naziemnego, wyrażony jako kąt w płaszczyźnie poziomej pomiędzy linią odniesienia i rzutu poziomego linii łączącej te dwa punkty. Najczęściej jako punkt na niebie wybiera się północ geograficzną. 2) Kąt między poziomym kierunkiem odniesienia i poziomym kierunkiem usytuowania osi głównego promieniowania anteny
Wartość azymutu określana jest zgodnie z ruchem wskazówek zegara i wyrażana jest w mierze kątowej (najczęściej w stopniach w stosunku do północy).
Dla anteny kierunkowej, azymut kierunku maksymalnego promieniowania anteny określany w stosunku do północy geograficznej.